Odjel prevencije PU zagrebačke i Protueksplozijski odjel izradili su preventivni program namijenjen učenicima 5. razreda osnovnih škola u Gradu Zagrebu s ciljem zaštite djece i mladih od tjelesnog ozljeđivanja i smrtnog stradavanja uslijed nepažnje, znatiželje i igre s oružjem i pirotehničkim sredstvima.

Projekt je koncipiran kao predavanje djeci i mladeži, odnosno učenicima 5. razreda osnovnih škola, a sadrži osnovne informacije o oružju, eksplozivnim i pirotehničkim sredstvima kroz opis sredstava, pojedine zakonske odredbe (Zakon o oružju, Zakon o eksplozivnim tvarima), opis načina aktiviranja pojedinog sredstva , opis posljedica koja sredstva mogu prouzročiti te način reagiranja u slučaju pronalaska i otkrivanja navedenih sredstava.