Lončarija

Tradicionalna lončarija, jedna je od istraživačkih tema u okviru Erasmus+ projekta koji se provodi u našoj školi. Prvi korak bio je prikupiti predmete koji će biti dio školske zbirke.

Roditelji učenika pomogli su nam u drugom koraku: konzervaciji prikupljenih predmeta. Organizirali smo zajedničku radionicu na kojoj smo naučili kako zaštititi keramičke i glinene predmete te naučeno znanje primijenili.

Na satovima povijesti učili smo o tradicionalnoj lončariji: kako se izrađivala, ukrašavala i upotrebljavala. Na satovima hrvatskog jezika pisali smo priče na temu lončarija.

Na kraju našega istraživanja, bili smo kreativni. Ukrašavali smo papirnate tanjure tradicionalnim ukrasima kakvi se mogu pronaći na lončariji u školskoj zbirci.

Pogledajte film i pročitajte priču o lončariji našega zavičaja. Upoznajte djelić prošlosti koji smo sačuvali u školskoj zbirci za budućnost.

Erasmus+ tim

Clay pot

Pottery, a ware which was used in everyday life, was usually made of materials a man could find in nature. It was a mixture of clay and sand with the addition of water.

The clay pot was handmade using a potter’s wheel. This potter’s wheel was build of a circular turntable fixed in low pivot close to the ground. While working, a potter would sit on a small bench thus turning the wheel by hand. After shaping the center of the pot, the potter would build the wall by spirally adding clay coils, which he would level off with the help of wooden knife and then slipped with damp leather. Formed object was than ready for drying and heating to a high temperature. That is how ceramic was made. After baking, some objects were glazed and then additionally fired (pocaklina). Afterwards the ceramic glaze was painted with natural colors.

The clay pot was decorated with geometric motifs that were carved and painted blue, red and green.
The clay pot was used to carry water or wine. The landlady would bring water in such a pot during the wheat harvest to workers in the field and the landlord would bring them wine for lunch.

objavio: Administrator   datum: 16. 1. 2017.